Jak dopasować odpowiedni materac do spania?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest dopasowanie odpowiedniego materaca do snu. Jego rolą jest nie tylko zapewnienie maksymalnie wygodnej pozycji snu, ale również właściwego podparcia kręgosłupa. Na co zwrócić uwagę wybierając materac do spania?

Łóżka z materacami i materace kupowane osobno

Jeśli sklep oferuje możliwość zakupu wybranego przez nas łóżka z dopasowanym przez siebie materacem, bardzo ważne jest, żeby wybrać właściwy model. Każdy z nas ma bowiem swoje indywidualne potrzeby i nie powinniśmy wszyscy spać na takim samym podłożu. Najważniejszą kwestią jest twardość materaca. Ten parametr dostosowuje się do gabarytów ciała. Kluczowe znaczenie ma głównie jego masa, ponieważ ona przekłada się na nacisk, jakie ciało wywiera na materac. Łóżka sprzedawane z uniwersalnymi materacami sprawdzą się więc jedynie w przypadku takich osób, które odpowiadają zaleceniom producenta. Większość z nich oferuje swoje materace w kilku stopniach twardości:

  • miękkie,
  • średnio twarde,
  • twarde,
  • bardzo twarde.

Producent zawsze określa, dla osób o jakiej masie ciała przeznaczony jest konkretny produkt. Znaczenie mają oczywiście również pozostałe parametry materaca, czyli na przykład surowiec, z jakiego dany model został wykonany.

Jakie materac są najwygodniejsze?

Konsumenci najczęściej wskazują, że najwygodniejszy materac to materac sprężynowy kieszeniowy. Jego konstrukcja sprawia bowiem, że kręgosłup otrzymuje maksymalne wsparcie, a produkt dostosowuje się do pozycji ciała. Ogromnym powodzeniem od lat cieszą się też materace wykonywane z nowoczesnych pianek. Niektóre z nich reagują na nacisk, inne na ciepło wydzielane przez ciało i dzięki niemu miękną w odpowiednich miejscach, a w innych pozostają twardsze.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest materac wykonany z lateksu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby był to surowiec pochodzenia naturalnego, a nie syntetyczna podróbka, ponieważ nie ma ona tak wielu zalet. Eksperci potwierdzają, że wysokiej jakości materac to spory wydatek, jednak korzysta się z niego przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *