Wiodące włoskie wina regionalne i jakościowe

Etykiety nie tylko na włoskich winach, potrafią zjeżyć włos na głowie. Dlatego powstają rozmaite aplikacje ułatwiające podjęcie decyzji – pokazujące informacje o winie i oceny innych klientów, którzy dany trunek już wypróbowali. Nie trzeba być sommelierem, aby poradzić sobie nawet z takim wyborem.

Jak porównać ze sobą różne wina włoskie

Wybór win nie jest prosty dla amatora, który nie rozróżnia poszczególnych szczepów winogron ani nie potrafi odczytywać etykiet. Nawet wyrobienie sobie swoich preferencji smakowych nie wystarczy, jeśli nie ma się pamięci do różnych regionalnych oznaczeń i symboli. Warto wiedzieć, co oznaczają napisy na etykietach i czym różnią się włoskie wina, gdyż nawet w tym samym zamkniętym przedziale cenowym – np. do 25 złotych – znaleźć można dwa lub trzy wina z tego samego kraju, wyraźnie różniące się zarówno jakością jak i smakiem. Oczywiście można założyć, że wina najtańsze i dostępne w największej liczbie butelek, są produkowane masowo na ogromną skalę, więc do butelek trafia tam cała mieszanka regionalnych win. Jest to wtedy wyróżnione jednak zarówno na etykiecie jak i na odwrocie, gdzie przeczytać można o pochodzeniu winogron użytych w danym winie. Naturalnie mieszanka winogron nie oznacza, że smak wina będzie kiepski, ale trudno tutaj mówić o jakimś określonym smaku charakterystycznym dla win przygotowanych z określonego szczepu – idealnie z jednej winnicy lub jednej grupy winnic.

Jakie są najbardziej cenione wina włoskie

Zwykło się przyjmować, że wina włoskie są najbardziej szlachetne i dopieszczone jeśli chodzi o metody produkcji. Winogrona z Włoch mają bodaj najlepsze warunki do wzrostu, tradycja robienia wina we Włoszech jest również najdłuższa i rozlewa się na wiele regionalnych i lokalnych winnic rodzinnych. Dlatego chociaż hiszpańskie i francuskie wina również są powszechnie spotykane w sklepach, to włoskie trunki uchodzą za te wzorcowe. Szczególną popularnością cieszą się wina włoskie z regionu Veneto i Toscania, swoich wiernych odbiorców mają także winiarnie w Umbrii i na Sycylii. Jednym z najpopularniejszych i cenionych gatunków włoskiego wina jest Barolo, ale cena jednej butelki najbardziej wyczekiwanych roczników Barolo mogą kosztować krocie. Proseco to z kolei włoskie wino musujące, które swoją popularnością zaczyna doganiać włoskiego szampana, ale na pewno przegania je już pod względem dostępności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *