Jak nauczyć się robić piękne makramy?

Rękodzieło zachwyca i wzbudza podziw. Przykładem mogą być piękne makramy, które coraz częściej zdobią ściany i okna w naszych domach, ale pojawiają się też w innych miejscach. Ich wykonanie nie jest proste, jednak może przynieść wiele satysfakcji. Jak można się tego nauczyć?

Makrama kurs przez Internet i tradycyjnie

Osoby zajmujące się wytwarzaniem makram to bardzo często samouki. W Internecie można bowiem znaleźć wiele stron internetowych ze wskazówkami, w jaki sposób zrobić piękną makramę krok po kroku. Bez trudu można też trafić na makrama kurs z filmikami, które wskazują różne rodzaje makram i sposób ich wykonywania. Osoby nagrywające takie tutoriale często wskazują, z jakich materiałów najlepiej korzystać i jakie powinny być ich parametry. Na początek zazwyczaj wystarcza zwykły jutowy sznurek, jednak ważna jest jego grubość. Makramę można zacząć na drewnianym kiju, łyżce do mieszania zupy, a nawet na oparciu krzesła. Ważne jest, żeby mieć stabilny początek, ponieważ początkowo przeplatanie kolejnych sznurków nie jest łatwe. Po jakimś czasie dochodzi się jednak do wprawy i makrama zaczyna sama wychodzić. Osoby doświadczone chętnie dzielą się swoimi pomysłami na kolejne sploty i pokazują, jak osiągnąć wymarzony przez siebie efekt.

Czy wykonanie makramy jest trudne?

Jakiś czas temu makramy zrobiły się modne i zaczęły pojawiać się w naszych domach jako ozdoby. Ręczne wykonanie takiej makramy jest bardzo pracochłonne. W szczególności, jeżeli zależy nam na dużej, która zawiśnie na przykład na ścianie. Warto zacząć od niewielkich makram i ćwiczyć wiązania oraz przeplatanie, aby dojść do wprawy. Niekiedy początki bywają trudne, ponieważ wystarczy jedna pomyłka, aby stracić efekt i trzeba cofać się o kilka kroków. Z czasem robienie makramy może jednak sprawić wiele przyjemności i być sposobem na zrelaksowanie się. Warto mieć przed sobą ściągawkę w postaci otwartej strony internetowej lub książki albo filmu, na którym ktoś wykonuje dane sploty. Wówczas łatwiej jest uniknąć takich pomyłek i szybciej nauczyć się całej czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *