Czy kocyki mogą uczulać?

W dzisiejszych czasach rodzice małych dzieci bardzo często miewają problemy z wszelkiego rodzaju alergiami. Są one na tyle powszechne, że dotykają nawet kilkadziesiąt procent populacji. W przypadku niemowląt okazują się wyjątkowo uciążliwe, gdyż rozdrażnione małe dziecko jest wyjątkowo trudne do uspokojenia. Chcąc ulżyć pociechom, trzeba precyzyjnie zdiagnozować, co jest przyczyną pojawiających się objawów alergii. W przypadku podrażnień i wysypek pojawiających się na skórze może to być nie tylko reakcja substancje dostające się do organizmu z pożywieniem lub powietrzem, ale także na bezpośredni kontakt z alergenem. Mało kto zwraca uwagę na to, że mogą to być na przykład elementy odzieży, koce lub ręczniki. Kocyki bawełniane dla dzieci zazwyczaj wykonywane są w stu procentach z bawełny, ale nie zawsze jest to standardem, którego trzymają się producenci. Niekiedy okazuje się, że kocyki zawierają domieszki sztucznych lub syntetycznych tkanin, które mogą wywoływać uczulenie.

Jak poznać, czy powodem uczulenia jest pościel?

Jeśli pojawia się podejrzenie, że powodem pojawiającego się uczulenia jest pościel lub na przykład kocyk, warto przestać go używać na jakiś czas. To powinno wystarczyć, by zdiagnozować, czy reakcje alergiczne nadal się pojawiają. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niewielkie objawy alergii mogą występować jeszcze przez kilka dni od ostatniego kontaktu z alergenem. Jeśli trudno o określenie, co dokładnie uczula, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, który będzie w stanie to precyzyjniej określić.

Kocyki bawełniane – czy zawsze nie uczulają?

Chcąc zniwelować problemy z alergią i podrażnieniami, wystarczy nabywać kocyki wykonane z naturalnych tkanin i dzianin, takich jak bawełna. Bardzo rzadko wykazuje ona jakiekolwiek działanie alergiczne, więc jest to najbardziej bezpieczny i uniwersalny materiał. Unikać zaś należy wszelkiego rodzaju syntetycznych i sztucznych tkanin, zwłaszcza jeśli są niewiadomego pochodzenia i nie da się stwierdzić, czy producent jest w stanie zapewnić, iż są w pełni bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *