Zakupy narciarskie – w jakich butach na stok

Odpowiednie wyposażenie narciarskie pozwala podnieść bezpieczeństwo, ale zapewnia również wysoką funkcjonalność i komfort. Każdy kolejny sezon obfituje w nowości na rynku sprzętu narciarskiego. Oprócz nowych modeli, tanieją również sprawdzone produkty z poprzednich sezonów.

Moda czy bezpieczeństwo – a może jedno i drugie?

Minęły czasy, gdy sprzęt dla sportowców był wykonywany w jednym kolorze – czarnym. Obecnie na stoku narciarz nie musi zlewać się ze wszystkim innymi czarnymi kropkami, a także ze względów bezpieczeństwa zaleca się wychodzenie w góry czy zjazd na nartach w bardziej jaskrawych ubraniach bądź w ciuchach z jaskrawymi elementami odblaskowymi. Mają być one widoczne nie tylko dla innych użytkowników stoku czy szlaku narciarskiego, ale w przypadku akcji ratunkowej także dla grupy poszukiwawczej. Także buty narciarskie są dzisiaj produkowane coraz częściej z rozmaitymi kolorystycznymi wstawkami, ale ostatecznym wyznacznikiem ich funkcjonalności jest poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania. Takie elementy praktyczne jak wygodne klamry czy oddychające materiały syntetyczne wyściełające but – da się zauważyć dopiero w trakcie użytkowania konkretnej serii czy marki produktów, dlatego zadowoleni ze swojego obuwia narciarze przeważnie wracają do sprawdzonych wyborów i jeśli zmieniają sprzęt – to na analogicznej klasy.

Co wyróżnia dobre i bezpieczne buty narciarskie?

But musi być przede wszystkim dobrze dopasowany do nogi – tylko i wyłącznie wtedy ma w ogóle szansę spełnić pokładane w nim nadzieje. Najlepiej nawet zaprojektowany but do nart nie spełni swojej roli, jeśli będzie źle przywierał do stopy i niewłaściwie utrzyma stopę i nogę w razie ewentualnego wypadku, znacząco zwiększając ryzyko kontuzji. Dlatego tak ważnym jest nie tylko sięgać po sprawdzone i jakościowe buty narciarskie, ale przed dokonaniem zakupy koniecznie warto sprawdzić wszystkie parametry swojej stopy. Zmierzenie jej we wszystkich wymiarach wymaganych przez producenta pozwala uniknąć złego wyboru i umożliwia sięgnięcie po idealnie spasowane buty do nart. Pomocne okazują się również rozmaite programy komputerowe i specjalne platformy cyfrowe mierzące we wszystkich płaszczyznach stopę klienta, a nawet mogące analizować sposób rozłożenia przez niego proporcji masy i siły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *