Wraz z zakupem okien pojawia się kwestia ich montażu – często w cenie, a niekiedy za dodatkową opłatą. Nawet najdroższe okna zrujnować może kiepski montaż, więc zawsze warto zainwestować w dobrych fachowców do stolarki okiennej. Ciepły montaż to jeden z popularniejszych wyborów wśród specjalistów.
Znaczenie montażu okna w budynku wielorodzinnym
W przypadku budowanych coraz chętniej przez deweloperów osiedlach domów wielorodzinnych, ilość okien w bryle budynku przeważnie liczona jest w setkach. Każde z nich musi być właściwie dopasowane do projektu architekta, dostarczone na miejsce i zamontowane w zgodzie z precyzyjnymi wytycznymi producenta. Źle zamontowane okna, a przez to przepuszczające zimne powietrze oraz grożące zawilgoceniem czy zagrzybieniem ścian – to zmartwienie nie tylko dla samego użytkownika. Ciepły montaż okien i pozostałe elementy wyposażenia czy infrastruktury budynku sprzedawanego przez inwestora są bowiem dzisiaj objęte rękojmią w okresie pięcioletnim. A zatem wady powstałe ze złego materiału, czyli wadliwie wyprodukowane okno, a także usterki wynikające ze złego montażu – są objęte gwarancją, a ich naprawa obciąża finansowo gwaranta. Dla firmy budowlanej czy deweloperskiej budującej mieszkania i domy dla zysku, stolarka okienna musi być bezbłędnie wykonana, aby uniknąć strat finansowych w późniejszych latach eksploatacji budynku, na wiele lat po sprzedaży wszystkich lokali mieszkalnych.
Ciepły montaż okien w zabudowie jednorodzinnej
Budując własny dom czy remontując rodzinny dom, staje się przed wyborem nie tylko okien, ale również sposobu ich montażu. O ile na równi postawić można kilka metod montażu, jeśli tylko są wykonane przez fachowców, o tyle ciepły montaż okien ogólnie wskazuje na to, jak powinien przebiegać prawidłowy proces przygotowania otworu okiennego do osadzenia ościeży. Ościeżnica okna nie powinna znaleźć się w murze nośnym budynku wyłącznie „na surowo” – z zastosowaniem maksymalnie jednej warstwy izolatora. Takim izolatorem jest pianka poliuretanowa i w wielu przypadkach stanowi jedyny łącznik konstrukcji okna z elewacją budynku. Aby okno nie miało problemów z izolacją termiczną i wodną, powinno być dodatkowo osadzone z zastosowaniem przynajmniej dwóch warstw izolatora – w tym celu stosuje się najczęściej taśmy rozprężne oraz taśmy paroprzepuszczalne i paronieprzepuszczalne. Ich kombinacja chroni oraz zabezpiecza okna i wydłuża trwałość montażu.