Na czym polega administracja wspólnotą mieszkaniową?

Kamienice, bloki, wieżowce, apartamentowce czy budynki komunalne to miejsca, w których tworzą się wspólnoty mieszkaniowe. Właściciel takiej nieruchomości musi zadbać o bardzo wiele aspektów, aby mieszkańcy byli zadowoleni, a budynek przynosił zysk. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ trzeba zadbać o spełnienie wszystkich niezbędnych do życia potrzeb – dostęp do wody, ogrzewanie, czystość na klatkach schodowych, przeprowadzenie prac remontowych i konserwacyjnych oraz wiele innych.

O co trzeba zadbać we wspólnocie mieszkaniowej?

Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwą sprawą dla jednego właściciela. Należy pamiętać, że każde zaniedbanie wiąże się z niewywiązywaniem się umowy podpisanej wraz z mieszkańcami, co może skutkować poważnymi problemami. Posiadając kilka budynków administrowanie i zapewnienie wszystkich konieczności mieszkańcom jest jeszcze większym wyzwaniem. We wspólnocie mieszkaniowej trzeba zadbać także o prowadzenie odpowiednich dokumentów finansowych, budowlanych, technicznych oraz lokalowych. Biurokracja sama w sobie zajmuje ogrom czasu, a musi być bardzo skrupulatna i rzetelna. Samo dopilnowanie i ewentualna windykacja mieszkańców, którzy nie płacą rachunków, jest dość skomplikowane prawnie. Administrator jest zobowiązany także do stworzenia aktów prawnych i uchwał, które będą dotyczyły wspólnoty oraz nadzorować ich przestrzeganie – jednym słowem, obowiązków jest bardzo dużo!

Co może ułatwić administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Rzetelne prowadzenie kilku czy kilkunastu wspólnot jest praktycznie niemożliwe. Jednakże wielu przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajęcie firmy, która przejmie rolę administratora w kamienicy czy innym budynku mieszkalnym. Takie rozwiązanie pozwala zyskać czas oraz zapewnić mieszkańcom wszystko to, czego im trzeba. Zespół profesjonalistów dużo lepiej zajmie się kamienicą oraz doprowadzi do jej rozwoju, co z kolei może być dużą korzyścią finansową dla właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *