Każdy wie, jak energiczne i pełne chęci do działania mogą być dzieci, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że maluchy mają taką naturę nie bez powodu. Rozwijający się człowiek jeszcze przed urodzeniem reaguje na bodźce, ucząc się odbierać świat poprzez swoje zmysły. W tych wczesnych etapach kształtowania się cielesnych nawyków i reakcji, rodzice lub opiekunowie muszą przyłożyć szczególną uwagę, aby w codziennych aktywnościach malucha nie doszło do deficytów sensorycznych, a sam szkrab miał możliwość rozwijania się w stabilny i zrównoważony sposób. Co więcej, należy jednocześnie pamiętać o tym, aby nie przesilić malucha bodźcami, gdyż nie sprzyja to utrzymaniu koncentracji na określonym zadaniu.
Jak powinien wyglądać prywatny żłobek dla dzieci pod względem sensoryki?
Każdy żłobek ma pewną formę organizacji zajęć dla maluchów, która przewiduje aktywności mające na celu zajęcie im czasu w jak najproduktywniejszy i najbardziej angażujący sposób. Dobry, prywatny żłóbek dla dzieci powinien dysponować programem, który dostosowany jest do potrzeb malucha i skomponowany specjalnie z myślą o jego zdrowym rozwoju. Ważnym aspektem prawidłowo ułożonych zajęć jest właśnie multisensoryka, która dba o to, aby dostarczać porównywalnej ilości bodźców dla każdego zmysłu małych podopiecznych.
Jakie są przykłady dobrze zorganizowanej multisensoryki w żłobku?
Wbrew pozorom, dostarczenie prawidłowej ilości bodźców dla dziecka wcale nie jest tak trudnym zdaniem – wystarczy tylko, że opiekunowie wiedzą, co robią. Dobrze zorganizowany, prywatny żłobek dla dzieci łączy zatem w swoim programie zajęcia muzyczne z czasem poświęconym na gimnastykę, prace plastyczne czy odpoczynek. Placówki takie powinny zadbać o to, aby przedstawić prowadzone dla dzieci zajęcia na swojej stronie internetowej, dzięki czemu każdy rodzic może zaznajomić się z rodzajem aktywności, w jakich uczestniczyć będzie jego pociecha. Multisensoryka jest ważna, dlatego nigdy nie powinno się bagatelizować jej roli podczas wyboru najlepszego żłobka.