Interesujące właściwości styropianu grafitowego

Ze styropianu już od dawna korzysta się w ramach zabezpieczenia transportu, tworzywa stosowanego w przedmiotach codziennego użytku, a także materiałów do izolacji wnętrz. To zrozumiałe, że na rynku zaczęły pojawiać się jego bardziej wyspecjalizowane warianty, lepiej przystosowane do poszczególnych zadań. Poprzez domieszki konkretnych substancji, inżynierzy zdołali uzyskać nowe rodzaje styropianu, który powinny doskonale się spisać w każdych warunkach.

 

Styropian z grafitem – czemu służy to połączenie?

Spieniony polistyren sam w sobie posiada bardzo ciekawe właściwości – jest niewiarygodnie lekki, sterylny, a na dodatek niepalny. Będąc przy tym wszystkim świetnym izolatorem, szybko zaczęto używać go do wykonywania ociepleń budynków. To jednak nie było wystarczające – opracowany został styropian grafitowy, który wykazuje znacznie bardziej ograniczone przewodnictwo niż jego zwyczajny, biały odpowiednik. Sprawia to, że nawet cienka płyta tego tworzywa jest wystarczająca, aby wyraźnie podnieść wydajność energetyczną całego domu.

 

Dlaczego akurat grafit?

Grafit to tak naprawdę jedna z odmian węgla – niezwykle powszechnego pierwiastka. Łatwo jest uzyskać go w warunkach laboratoryjnych, dlatego masowa produkcja nie stanowi żadnego problemu. Nowoczesny styropian grafitowy nigdy nie zyskałby swojej obecnej popularności, gdyby nie cechował się tak niską ceną – jest on niewiele droższy od standardowego, spienionego polistyrenu, a jeśli znajdziemy atrakcyjną ofertę, można nawet zakupić go taniej! Jest to bez wątpienia najlepszy i najbardziej opłacalny sposób na skuteczną i kompleksową izolację ścian budynku.

Chociaż jest materiałem o znacznie bardziej zawężonej specjalizacji niż zwykły, spieniony polistyren, styropian grafitowy i tak znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach. Wyróżnia się on przede wszystkim wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi – jest on bardzo złym przewodnikiem, zarówno ciepła jak i prądu elektrycznego czy dźwięku. Tworzywo to doskonale sprawdza się we wszelakiego rodzaju elewacjach oraz wygłuszeniach, a brak konieczności użycia jego dużej ilości sprawia, ze świetnie spisze się nawet w ograniczonych przestrzeniach.

Co ocieplamy styropianem grafitowym?

Z uwagi na niewielką masę i łatwość w obróbce, styropian grafitowy jest często wykorzystywany jako ocieplenie budynków. Najczęściej stosuje się go w dachach, ponieważ nie obciąża on ich konstrukcji, posiadając przy tym wyraźnie odczuwalny wpływ na ogólną jakość izolacji strychu. Rzecz jasna, nadaje się on do praktycznie każdego z domowych pomieszczeń – jest to bowiem materiał higieniczny oraz pozbawiony szkodliwych dla człowieka toksyn. Powszechnie używa się go także w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie przy nowoczesnych modelach samochodów.

Sprawdź na: https://www.styropmin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *