Co zalicza się do podstawowych narzędzi chirurgicznych?

W pracy chirurga niezbędnych jest mnóstwo różnego rodzaju instrumentów. Jakie są te najbardziej podstawowe?

Jakie narzędzia chirurgiczne służą do nacinania tkanek?

Używane przez chirurga instrumenty dzielą się na kilka kategorii. Jedną z nich stanowią narzędzie tnące. Do narzędzi tych należą:

  • To najbardziej podstawowe narzędzia wykorzystywane do nacinania tkanek. Większość z nich składa się z trzonka, który może być używany wielokrotnie oraz z jednorazowego ostrza. Ostrza występują w różnych kształtach, dzięki temu można wykonywać nimi różne zarówno niewielkie, jak i głębokie nacięcia. Dostępne są też w różnych rozmiarach;
  • nożyczki chirurgiczne. Służą zarówno do przecinania i preparowania tkanek, jak i do obcinania nadmiaru nici po zawiązaniu szwy. Używa się ich także do przycinania materiałów opatrunkowych. Nożyczki chirurgiczne mogą mieć obie końcówki ostre, ostrą tylko jedną lub obie końcówki tępe;
  • dłuta chirurgiczne. Są najczęściej wykorzystywane w ortopedii.

Narzędzia tnące wykonywane są ze stali nierdzewnej lub węglowej.

Jakie są instrumenty chirurgiczne chwytające?

Narzędzie chwytające używane na salach zabiegowych i operacyjnych to przede wszystkim pęsety. Stosuje się je do podtrzymywania tkanek miękkich i podtrzymywania brzegów skóry przy zakładaniu szwów. Dzieli się na chirurgiczne i anatomiczne. Pęsetami chirurgicznymi chirurg podtrzymuje mięśnie, powięź i skórę. Pęsety anatomiczne służą do chwytania i podtrzymywania naczyń krwionośnych. Do instrumentów chirurgicznych chwytających należą także kleszczyki. Dzielą się na kilka typów: kleszczyki typu Kochera, Peana, Chaputa i Mikulicza.

Jakie są narzędzia wykorzystywane przez chirurga do szycia tkanek?

Narzędzia chirurgiczne to także te niezbędne do zszycia tkanek. W tej kategorii znajdują się igłotrzymacze, igły i szwy chirurgiczne. Igły chirurgiczne mogą być okrągłe lub trójkątne.

Skalpel, który najbardziej kojarzy się z pracą chirurga to tylko jedno z narzędzi wykorzystywanych podczas zabiegów i operacji. Z różnego rodzaju narzędzi chirurgicznych korzystają chirurdzy, ortopedzi, laryngolodzy, kardiochirurdzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *