Czy można wyzdrowieć z bulimii?

Choroby zaburzenia odżywiania są w dzisiejszym świecie istną plagą. Wiele ludzi na świecie zmaga się z tego rodzaju zaburzeniami, często nie zdając sobie z tego sprawy. O ile otyłość jest najczęściej rozpoznawalnym zaburzeniem, o tyle inne schorzenia takie jak bulimia czy anoreksja od niej nie odstają. Wspomniana wcześniej bulimia należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób, ponieważ jest bardzo złożona i wymaga niesłychanie skrupulatnej opieki medycznej. Co jest przyczyną występowania zaburzeń odżywiania? Kto jest najbardziej narażony na tego rodzaju choroby? Czy da się z nich wyleczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Leczenie bulimii – sprawdzone sposoby

Bulimia to choroba polegająca na kompulsywnym spożyciu ogromnych ilości pożywienia w krótkim czasie przez pacjenta po to, aby później wywołać odruch wymiotny i wszystko zwrócić. Leczenie bulimii musi odbywać się na dwóch polach – psychicznym i fizycznym. Głównymi przyczynami pojawiania się tego schorzenia jest brak akceptacji swojego ciała, presja otoczenia, chęć poradzenia sobie ze złością, stresem, smutkiem czy uwarunkowaniami genetycznymi. Aby wyleczyć to zaburzenie odżywiania, należy skupić się przede wszystkim na odpowiedniej psychoterapii i rozwiązaniu problemów pacjenta, które skłaniają go do podejmowania destrukcyjnych działań. Bulimii często towarzyszą substancję psychoaktywne oraz alkohol, dlatego konieczna jest całkowita rezygnacja z tego typu używek. W leczeniu tej choroby konieczne są także odpowiednie leki antydepresyjne, które poprawią ogólny stan psychiczny pacjenta.

Kto choruje na bulimię?

Mimo że nie ma charakterystycznego wieku, w którym ludzie zmagają się z bulimią to lekarze wyodrębnili grupę ludzi, w której najczęściej występuje bulimia. Najczęściej bulimicy to młodzi ludzie (częściej kobiety niż mężczyźni) w wieku nastoletnim lub bardzo młodym, którzy nie radzą sobie z dużymi dawkami emocji lub nie akceptują swojego ciała. Często również te osoby są aktywnie fizycznie i mają odpowiednią masę ciała. Nie ma reguł, które określają postawę typowej osoby cierpiącej na bulimię – zaburzenia odżywiania mogą spotkać każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *